ملاحظات پس از درمان

ملاحظات پس از جراحی لثه و ایمپلنت

خونریزی: مقدار کمی خونریزی و یا خونابه طی یک تا دو روز پس از جراحی طبیعی است. سر را بالا نگه دارید. به مدت ۲۴ ساعت آب دهان را بیرون نریزید و از مکیدن ناحیه خودداری کنید. برای مشاهده ناحیه جراحی‌شده، لب و گونه خود را به بیرون نکشید. اگر خونریزی شدید یا ادامه‌دار است، یک تکه گاز استریل یا یک عدد چای کیسه‌ای را مرطوب کنید، رطوبت اضافه آن را بگیرید و آن را در ناحیه‌ای که خونریزی دارد، بگذارید و با فشار متوسط به مدت سی دقیقه نگه دارید. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید.

تورم: مقداری تورم و تغییر رنگ پس از جراحی طبیعی است که طی دو تا سه روز پس از جراحی به حداکثر خود می‌رسد و پنج تا هفت روز بعد شروع به کاهش می‌کند. ناحیه جراحی را خنک نگه دارید. کمپرس سرد را ده دقیقه از خارج دهان روی ناحیه قرار دهید و ده دقیقه بردارید و این عمل را تکرار کنید. فقط در روز جراحی از کمپرس سرد استفاده کنید. بعد از ۴۸ ساعت برای کاهش تورم از کمپرس گرم و مرطوب استفاده نمایید.

درد: بیشترین میزان درد را زمانی احساس می‌کنید که بی‌حسی از بین می‌رود. طی دو تا سه روز درد افزایش می‌یابد و سپس شروع به کم‌شدن می‌کند. برای کم‌کردن درد از مسکن‌ها (ژلوفن، ایبوپروفن، استامینوفن،…) استفاده کنید. (به غیر از آسپیرین یا ASA)

سیگار: حداقل ۴۸ ساعت از کشیدن سیگار خودداری کنید. اگر پیوند استخوان در ناحیه قرار داده شده، حداقل شش هفته سیگار نکشید.

رژیم غذایی: مایعات و غذاهای نرم مصرف کنید. غذاهای نرم مانند سوپ، ماکارونی، تخم مرغ، سیب‌زمینی و ماست مناسب هستند. طی ۲۴ ساعت اولیه پس از جراحی از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای گرم خودداری کنید. تا حد امکان با ناحیه جراحی‌شده غذا را نجوید. مایعات فراوان بنوشید ولی از نی استفاده نکنید.

فعالیت: یک تا دو روز بعد از جراحی استراحت کنید و تا پنج روز از فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

پانسمان جراحی: معمولاً در ناحیه جراحی‌شده پانسمان قرار داده می‌شود. از غذاهای نرم استفاده کنید و روی ناحیه جراحی‌شده نجوید تا پانسمان جراحی حفظ شود. در صورتی که قطعات کوچکی از پانسمان جدا شد و احساس ناراحتی نداشتید، مشکلی وجود نخواهد داشت اما اگر طی دو روز اول تکه‌های بزرگی از پانسمان جدا شد و یا پانسمان کاملاً لق شد، تماس بگیرید.

اگر به جای پانسمان در ناحیه جراحی، «گاز استریل» قرار داده شده، آن را تا ۳ ساعت در ناحیه نگه دارید. سپس دور بیندازید.

بهداشت دهان: در ۲۴ ساعت اول دهان را شستشو ندهید و مسواک نزنید. از روز دوم سایر نواحی دهان را مانند قبل مسواک کنید و از نخ دندان استفاده نمایید ولی در ناحیه جراحی‌شده فقط سطح جونده را با مسواک نرم تمیز کنید و مسواک را به لثه نزدیک نکنید. زمان استفاده از نخ دندان و برسهای بین دندانی در ناحیه جراحی شده بستگی به نوع جراحی انجام شده دارد مثلا در جراحی هایی مانند افزایش طول تاج، فلپ و جراحی ایمپلنت بعد از برداشتن بخیه ها باید نواحی بین دندانی توسط نخ دندان و برسهای بین دندانی تمیز شوند، در پیوند لثه یا استخوان ۶ هفته پس از جراحی مجاز به استفاده از نخ دندان و برسهای بین دندانی در ناحیه پیوند شده هستید.

اگر برای شما «دهان‌شویه» تجویز شده (در انواع پیوند لثه، پیوند استخوان و ایمپلنت) مصرف آن را از روز دوم شروع کنید و تا دو هفته ادامه دهید. (روزی دو بار)

داروها: آنتی‌بیوتیک تجویزی را طبق دستور به طور کامل مصرف نمایید. مصرف مسکن را پیش از محو شدن بی‌حسی آغاز کنید.

برداشتن بخیه‌ها: بر اساس نوع جراحی، یک الی دو هفته بعد از جراحی برای برداشتن بخیه‌ها زمانی برای شما در نظر گرفته می شود. در زمان تعیین شده به مطب مراجعه نمایید.

در صورت بروز تب، خونریزی زیاد، درد فراوان، تهوع شدید، تورم زیاد و پیش‌رونده و یا واکنش‌های غیرعادی یا آلرژیک به داروهای تجویزی، حتماً با شماره همراه که در اختیارتان قرار داده شده تماس بگیرید.