درمان لثه

درمان‌های غیرجراحی

شامل انواع جرم‌گیری بالا و زیر لثه می‌شود. جرم‌گیری زیر لثه معمولاً همراه با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و پس از برداشتن جرم از سطح ریشه، ریشه‌ها صاف و صیقلی می‌شود. چنانچه مبتلا به بیماری لثه باشید، ممکن است بیش از دو بار در سال نیاز به جرم‌گیری داشته باشید. در برخی موارد جرم‌گیری تنها درمان مورد نیاز می‌باشد. جراحی زمانی انجام می‌شود که درمانهای غیرجراحی کافی نباشند.

جرم: اگر پلاک میکروبی در دهان باقی بماند با کمک مواد معدنی موجود در بزاق تبدیل به جرم‌های سخت می‌شود که برداشتن آن‌ها صرفاً در مطب امکان‌پذیر است.

درمان‌های جراحی

جراحی فلپ یا حذف پاکت: طی این نوع جراحی لثه، لثه از سطح دندان بلند می‌شود، جرم‌هایی که توسط جرم‌گیری قابل دسترس نیستند حذف می‌شوند، سطح ریشه‌ها صاف می‌شود، در مواردی فرم استخوان هم اصلاح می‌شود. سپس لثه‌ با حداکثر تطابق نسبت به دندان و استخوان در موقعیت صحیح قرار می گیرد تا پس از جراحی، عمق پاکِت به حداقل برسد.

پاکِت فضایی است میان لثه و دندان که عمق آن بستگی به شدت بیماری لثه دارد و حضور آن موجب تجمع پلاک میکروبی و جرم در زیر لثه می‌شود و به پیشرفت بیماری لثه کمک می‌کند.

بازسازی بافتهای تخریب شده : در این جراحی از استخوان خود شما، استخوان مصنوعی یا اهدایی و یا استخوان برخی حیوانات برای بازسازی استخوانی که در اثر بیماری لثه تخریب شده استفاده می‌شود. سپس غشائی به نام ممبران هم برای محافظت از استخوان پیوندی بر روی آن قرار می گیرد.

پیوند لثه: جراحی پیوند لثه باعث می‌شود لثه‌های نازک تقویت شوند و یا نواحی‌ای که لثه تحلیل رفته با لثه پوشانده شوند. بافت پیوندی اغلب از سقف دهان گرفته می‌شود.

جراحی زیبایی لثه

جراحی‌هایی هستند که برای اصلاح شکل، موقعیت ، میزان بافت لثه و یا استخوان احاطه‌کنندۀ دندان‌ها و ایمپلنت‌ها انجام می‌شوند.

بعضی وقت‌ها جراحی لثه، جهت بهبود رنگ لثه انجام می‌شوند.

جراحی افزایش طول تاج دندان

نواعی از جراحی لثه است که با تغییر موقعیت لثه بخش بیشتری از دندان خارج از لثه قرار می‌گیرد. با این جراحی، ترمیمِ پوسیدگی‌هایِ زیر لثه امکان‌پذیر می‌شود و تراش و قالب‌گیری دندان‌ها برای درمان‌های پروتزی (روکش) به طور صحیح‌تری انجام می‌شود. جراحی افزایش طول تاج همچنین در نواحی‌ که عدم قرینگی در لثه وجود دارد و نیز برای افرادی که هنگام لبخندزدن مقدار زیادی از لثه در آن‌ها دیده می‌شود، کاربرد دارد.

درمان دارویی

داروها اغلب به صورت دهان‌شویه یا ژل یا فیبرهای زیر  لثه یا برخی آنتی‌بیوتیک‌ها هستند که برای درمان بیماری لثه همراه و یا بدون جراحی تجویز می‌شوند.